2022 ŞUBAT FINDIK ARA PİYASA RAPORU

Organic - UTZ(Rainforest) - Conventional Turkish Hazelnut / ARSLANTURK S.A.

TMO, stoklarında bulunan 2021 mahsulü 20.000 ton (17.000 ton Levant ve 3.000 ton Giresun kalite) kabuklu fındığı satışa sundu. Giresun ve Levant kalite kabuklu fındıklar için fiyat TL 39/kg olarak belirlendi. Firmalar, talep ettikleri
ürün miktarına karşılık gelen bedelin % 10’unu ödediklerine dair dekont ile 21 Şubat mesai bitimine dek ilgili başmüdürlüklere başvuruda bulunacaklar. Teslimatlar 23 Şubat itibariyle başlayacak.

TMO’ nun açıkladığı fiyatlar, bizim piyasa tahminlerimiz doğrultusunda gerçekleşmiştir. TMO döviz bazlı hareket ettiği için beklendiği gibi $ 3/kg seviyesinde ilk parti ürününü satışa sundu. İhtiyaç olması halinde önümüzdeki aylarda da satışa devam edecek. Fiyatın her defasında TL 1/kg olarak artması bekleniyor. Şubat – Mart ayı için satış yapacaklarına dair beklentimiz yok; ancak Nisan ayı itibariyle stoklardan satış yapılma ihtimalini yüksek görüyoruz. Yeni mahsul kabuklu fındık alış fiyatları da TL 40/kg ve üzeri olacak gibi görünüyor. Şu an USD/TL paritesi çok net öngörülemiyor. Mevcut oluşmuş piyasa fiyatlarımızın, bu şekilde devam edeceğini öngörüyoruz.