2020 AĞUSTOS FINDIK PİYASA RAPORU

Organic - UTZ(Rainforest) - Conventional Turkish Hazelnut / ARSLANTURK S.A.

TMO bu yıl fındık alım fiyatlarını hasat öncesi Levant kalite TL 22/kg, Giresun kalite TL 22,5/kg olarak açıklamıştı.

Bugün itibariyle de Ferrero kabuklu fındık satın alma fiyatını açıkladı. Levant kalite kabuklu fındık 50 randıman TL 21,25/kg, Giresun kalite kabuklu fındık 50 randıman TL 21,50/kg kalite olarakta extra TL 0,25/kg (çürük miktarı %1,5 altında olan ürünler için) prim farkı Levant kalite fiyatlara yansıtacağını bildirdi.

Görüldüğü üzere TMO ve Ferrero kabuklu fındık alış fiyatları bir birlerine yakınlık göstermekle birlikte bizim daha önce piyasa fiyatları tahminlerimiz doğrultusunda olduğundan günlük fiyatlarımızda USD/TL kur farkı dışında her hangi bir artış veya düşüş yapmadık. Yeni mahsul ağustos ilk haftası üreticiler tarafında toplanmaya başlanmış olup, alçak kesimlerdeki üreticilerin bir kısmı kurutma işleminin tamamlamışken bir
kısmı hala kurutma işleminin sürdürmekte olup orta ve yüksek kesimlerdeki üreticiler hala fındık toplamaktadırlar. Üretici ve kendi yapmış olduğumuz alan gözlemlerimize göre kalitenin iyi olduğu ama asıl kalite hakkında net konuşabilmemiz için ürünlerin harmanlanıp kurutma aşamasını görmemiz gerekiyor buda önümüzdeki günlerde güneşli havaların olmasına bağlıdır.